Η αποστολή για το ματς με τον ΑΣΚ Ολυμπιακό Βόλου
ΑΟΚ – ΑΣΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 2-3: Τα παραλειπόμενα
ΑΟΚ – ΑΣΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 2-3: Η συνέντευξη Τύπου

12/10Αναγ. Καρδίτσας-Π.Α.Σ. Γιάννενα1 - 3
12/10Ιωνικός-Ηλυσιακός1 - 0
12/10Αγρ. Αστέρας-Διαγόρας0 - 0
13/10Καστοριά-Πιερικός1 - 1
Κυριακή, 12/10/2008
Αρνητικό αποτέλεσμα έφερε ο ΑΟ Κέρκυρα στο δεύτερο σερί παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με σκορ 2-3 από τον ΑΣΚ Ολυμπιακό Βόλου, γεγονός που τους έφερε πίσω επτά βαθμούς από τις προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ
Αλλά η βαθμολογική υποχώρηση της ομάδας δεν ήταν μοναδική αρνητική συνέπεια για τον ΑΟΚ. Αυτή η ήττα πίκρανε τον φίλαθλο κόσμο, και κάποιοι από αυτούς ξέσπασαν σε δημοσιογράφους, ενώ, ενώ επέφερε την απομάκρυνση του Αλέξη Αλεξανδρή από την τεχνική ηγεσία της ομάδας.

ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ ΤΟ «ΦΡΟΥΡΙΟ»!
Η μέχρι πρότινος απόρθητη έδρα των Κερκυραίων, σήμερα κατέρρευσε. Για πρώτη φορά στη φετινή σαιζόν ο ΑΟ Κέρκυρα όχι μόνον έχασε στην έδρα του, αλλά και δέχθηκε και γκολ, και μάλιστα τρία απανωτά!

«ΞΥΠΝΗΣΑΝ» ΑΡΓΑ!
Σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς που είχε λίγες φάσεις, αλλά πολλά γκολ, η κερκυραϊκή ομάδα ήταν μέχρι το 60’ πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό. Ορισμένοι παίκτες της δεν στάθηκαν στο ύψος τους, και όταν η ομάδα «ξύπνησε» στο τελευταίο ημίωρο, ήταν μάλλον αργά, αφού ήδη είχε δεχθεί τρία τέρματα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ομάδα του Βόλου έδειξε από νωρίς τις… άγριες διαθέσεις της και κατάφερε στο 22’ να προηγηθεί στο σκορ με τον (πρώην «Φαίακα») Ιωάννου. Οι Κερκυραίοι όχι μόνο δεν «απάντησαν», αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να διπλασιάσουν τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, και πάλι με… δράστη τον Ιωάννου.
Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς, αφού στο 55’ ο Γκαρσία με ιδανική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 0-3. Όμως, στο 59’ η αριθμητική ισορροπία άλλαξε μέσα στο γήπεδο, αφού με την αποβολή του Μάγερνικ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες και αμέσως οι Κερκυραίοι μείωσαν σε 1-3 με εκτέλεση πέναλτι από τον Τσεμπερίδη. Στο τελευταίο ημίωρο ο ΑΟΚ έπαιξε στο μισό γήπεδο τους Βολιώτες και οι νησιώτες στο 76’ «ξαναμπήκαν» στο παιχνίδι, αφού ο Ίσραελ Σίλβα μείωσε ακόμη περισσότερο (2-3). Η κερκυραϊκή ομάδα συνέχισε να πιέζει και στο 83’ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με τον Αθανασιάδη. Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων που έδεξε ο διαιτητής, κι έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το «τρίποντο».

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από την κερκυραϊκή ομάδα «διασώθηκαν» οι Σμαρτ. Ίσραελ Σίλβα και Τσεμπερίδης. Από τους Βολιώτες κορυφαίος ήταν ο Ιωάννου, ενώ καλά τα πήγαν και οι Γκαρσία και Μπάρος Τούτσο.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε δύσκολες φάσεις, ο Αρτινός διαιτητής Κώστας Τζουβάνος άφησε παραπονεμένες και τις δύο ομάδες, ειδικά τη φιλοξενούμενη.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Πελαγίας, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κολοτούρο και Μακρυδημήτρη. Οι Βιτουλαδίτης και Ρεπερνέ έπαιξαν αμυντικά χαφ, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Σμαρτ και αριστερά ο Τσάγγαρης. Επιθετικό δίδυμο αγωνίστηκαν οι Αθανασιάδης και Ίσραελ Σίλβα.
Στο τελευταίο ημίωρο του ματς, με την έξοδο του Μακρυψημήτρη και την είσοδο του Μακρυδημήτρη και την είσοδο του Γιαννιτσανάκη, το σχήμα έγινε πιο επιθετικό, αφού μετατράπηκε σε 3-4-3.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 4’ ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα στο σουτ του Μπάρος Τούτσο
Στο 6’ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ στο σουτ του Σμαρτ έξω από την περιοχή
Στο 35’ ο Γκαρσία έκανε πλασέ από τα δεξιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα άουτ από το τέρμα και βγήκε άουτ
Στο 83’ ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα στη κεφαλιά του Αθανασιάδη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τον Τσεμπερίδη.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΑΣΚ Ολυμπιακός Βόλου 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Τζουβάνος (Άρτας)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Χρήστος Μαγιάνης (Άρτας) και Κώστας Ποντίκης (Πρέβεζας)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Ρούσσος – Μπεκερτζής (Πρέβεζας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 50’ Πακάλτσης, 55΄Συμεωνίδης, 55’ Ιράλα, 62’ Κοντέων, 66’ Βεζυρίδης, 80’ Κατσικάς
ΑΠΟΟΒΟΛΕΣ: 59’ Μάγενρικ με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 44’)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 22’ ο Ιακωβάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Ιωάννου με σκαστή κεφαλιά έκανε το 0-1.
Στο 42’ ο Γκαρτσία σούταρε από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Συμεωνίδη και ο Ιωάννου με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-2.
Στο 55’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν επικίνδυνα στην αντεπίθεση και ο Συμεωνίδης ανέκοψε τον Ιράλα με φάουλ δύο μέτρα έξω από την περιοχή. Το εκτέλεσε ο Γκαρσία κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Συμεωνίδη (0-3).
Στο 62’ π Κοντέων έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Τσεμπερίδης, μειώνοντας σε 1-3.
Στο 76’ ο Ρεπερνέ έδωσε στον Γκουστάβο, ο οποίος σέντραρε από τα δεξιά και ο Ίσραελ Σίλβα με κοντινό πλασέ μείωσε σε2-3.

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στη φάση του γκολ στο 42’, ύστερα από το σουτ του Γκαρσία