Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων
Διαιτητής : Θ. Κουκλομένος
 Ο Σίλβα μείωσε το σκόρ, όμως ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει

Μπορούσε το κάτι παραπάνω!

Συνεχίστηκε η αρνητική παράδοση που διατηρεί ο ΑΟ Κέρκυρα στα Γιάννενα. Παρά την αρκετά καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε, πλήρωσε την ολιγωρία των ποδοσφαιριστών του για ένα δίλεπτο (20’-22’) και παρά την υπεροχή του στην επανάληψη δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο παρά να μειώσει το σκορ σε 2-1.

Τη Δευτέρα 3 Νοεμβρίου το ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΟΚ
Την ερχόμενη Δευτέρα το ματς με τον ΠΑΣ
Ο Κουκλομένος θα σφυρίξει στους «Ζωσιμάδες»
«Επιστρέφει» ο Μουστόγιαννης!
ΒΑΡΤΖΙΩΤΗΣ: «Αντίπαλοι μόνο για 90 λεπτά»!

Δευτέρα, 03/11/2008

Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ ώστε να κερδίσει το ντέρμπι της Βορειοδυτικής Ελλάδας κόντρα στον ΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι, στην κατάμεστη έδρα τους, σκόραραν στο 20’ και στο 22’, και στη συνέχεια διατήρησαν τη νίκη, παρά το τέρμα του Σίλβα στο 70’.
Συνεχίστηκε, λοιπόν, η αρνητική παράδοση που διατηρεί ο ΑΟ Κέρκυρα στα Γιάννενα. Παρά την αρκετά καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε, πλήρωσε την ολιγωρία των ποδοσφαιριστών του για ένα δίλεπτο (20’-22’) και παρά την υπεροχή του στην επανάληψη δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο παρά να μειώσει το σκορ σε 2-1.

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ
Με σκοπό να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ και να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Οι Γιαννιώτες είχαν ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Λουτσιάνο (εκτέλεση φάουλ από 35 μ. με το Συμεωνίδη να διώχνει εντυπωσιακά, στο 10ο λεπτό), ενώ οι Φαίακες «άγγιξαν» το γκολ στο 14’ σε κεφαλιά του Αθανασιάδη και στο 19’ σε εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο.

ΤΟ... ΜΟΙΡΑΙΟ ΔΙΛΕΠΤΟ
Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, οι γηπεδούχοι με όμορφο 1-2 μεταξύ Μιχαλόπουλου και Λουμπούτη, ο τελευταίος έστειλε συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Σαϊτιώτη στην καρδιά της κερκυραϊκής άμυνας, και ο βραχύσωμος επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Συμεωνίδη.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 22ο λεπτό, η ατυχία γύρισε την πλάτη στην Κέρκυρα. Στο σημείο αυτό, ο Μιχαλόπουλος μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Συμεωνίδη, άνοιξε το κοντρόλ και ο Τσεμπερίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε εκ νέου με δύναμη τη μπάλα στο σώμα του Μιχαλόπουλου, η οποία εκτροχιάστηκε – περνώντας μια πολύ περίεργη τροχιά – και κατέληξε στα δίκτυα του ΑΟΚ.

Ο ΑΟΚ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ, ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ Ο ΠΑΣ
Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Νίκου Παντέλη πήραν τα ηνία του ματς, έχοντας ανούσια εδαφική υπεροχή.
Αντίθετα, οι Γιαννιώτες δημιούργησαν κάποιες μικροφάσεις μπροστά στην εστία του ΑΟΚ, χωρίς όμως να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία.

ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ...
Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, οι δύο ομάδες έδειχναν συμβιβασμένες στο 2-0, αφού ούτε οι μεν, ούτε οι δε, έδειχναν ικανές να απειλήσουν τους αντιπάλους τους.
Στο διάστημα αυτό, ο κόουτς της Κέρκυρας, Νίκος Παντέλης, προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα αφού πέρασε Σίλβα και Ρεπερνέ στο παιχνίδι και έκλεισε τις αλλαγές του (είχε μπει στο πρώτο μέρος ο Σμαρτ).

ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ
Όσο περνούσε ο χρόνος, η Κέρκυρα γινόταν όλο και πιο επιθετική, ενώ οι γηπεδούχοι κλεινόταν στην περιοχή τους.
Έτσι, η υπεροχή των «Φαιάκων» καρποφόρησε στο 70ο λεπτό, αφού σε φάουλ του Ρεπερνέ, ο Σίλβα πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και μείωσε σε 2-1.
Αυτό το γκολ είχε σαν αποτέλεσμα ο Όγιος σταδιακά να αποσύρει έναν έναν τους επιθετικούς του και να περνάει χαφ και αμυντικούς στο παιχνίδι για να κρατήσει το υπέρ του σκορ (μάλιστα, στα τελευταία λεπτά, ο Λουτσιάνο έπαιζε σαν καθαρόαιμος επιθετικός).
Στη συνέχεια, η μπάλα παιζόταν συνεχώς γύρω από την περιοχή του ΠΑΣ, χωρίς όμως οι επιθετικοί της Κέρκυρας να φτάσουν σε θέση βολής. Αυτό έγινε μονάχα στο 90ο λεπτό, όταν ο Αθανασιάδης με εξαιρετικό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Σικαλία (και αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του ΠΑΣ).

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Πάντως οι «Φαίακες» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία για δύο υποδείξεις του Βασίλου, πρώτου βοηθού της αναμέτρησης. Η μία ήταν στο 52’ όταν με λανθασμένη υπόδειξη ανέκοψε τον Φλαβίνιο που σκόραρε, και η άλλη στο 66’ που και πάλι σήκωσε λανθασμένα το σημαιάκι του σε προσπάθεια του Σίλβα.

Tην κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κουκλωμένου είδαν από τους γηπεδούχους οι Βαρτζιώτης, Λουμπούτης
και Τζάνης, ενώ από τη μεριά των φιλοξενουμένων οι Γκίκας, Τσεμπερίδης
και Σίλβα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : Π.Α.Σ. Γιάννενα - Κέρκυρα 2-1

ΓΗΠΕΔΟ : Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων "Οι Ζωσιμάδες"

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ : Θ.Κουκλωμένος (Λάρισας)

Φάσεις – γκολ:
Στο 10ο λεπτό, εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο από 35μ., ο πορτιέρο της Κέρκυρας αντιδρά σωστά.
Στο
14ο λεπτό, ο ΑΟΚ βγαίνει στην κόντρα με το Φλαβίνιο από δεξιά, που βγάζει σέντρα
προς την περιοχή του ΠΑΣ, ο Αθανασιάδης κερδίζει την κεφαλιά πιο
ψηλά από όλους όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτι΄ρο των γηπεδούχων.
Στο 19ο, εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Σικαλιά.
Στο 20ο, ωραία εναλλαγή Μιχαλόπουλου - Λουμπούτη, σέντρα του
τελευταίου και ο Σαϊτιώτης με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 1-0 για τον ΠΑΣ.
Στο 22ο λεπτό,  ο Μιχαλόπουλος μπαίνει από αριστερά,
ανοίγει τη μπάλα πολύ, όμως ο Τσεμπερίδης στην προσπάθεια του να
διώξει, τη στέλνει πάνω στα πόδια  του Ηπειρώτη χαφ, που μετά από μια
περίεργη πορεία κατέληγει στα δίκτυα της Κερκυραϊκής ομάδας.
Στο 34’, σε γέμισμα από αριστερά, ο Λουμπούτης και ο Σικαλιάς μπερδεύτηκαν,
όμως την τελευταία στιγμή πρόλαβαν τον κίνδυνο προ του Αθανασιάδη.
Στο 70’, ο ΑΟ Κέρκυρα μείωνει το σκορ με τον Ίσραελ Σίλβα. Σε εκτέλεση φάουλ του Ρεπερνέ από δεξιά, ο Βραζιλιάνος επιθετικός με κεφαλιά στέλνει τη
μπάλα στα δίκτυα του Σικαλιά για να μειώσει το σκόρ σε 2-1.
Στο 92', ο Aθανασιάδης χάνει απίστευτη ευκαιρία να σώσει το ματς για την ομάδα μας, αφού το σουτ, που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της γιαννιώτικης ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γκιγιέρμο Όγιος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Κούσας, Βαρτζιώτης, Λουμπούτης, Κάστρο, Ριμόλντι, Λουτσιάνο, Μιχαλόπουλος (72’ Τζάνης), Σαϊτιώτης (86’ Γόγολος), Σολάκης (82’ Γεωργιάδης)

ΑΟ Κέρκυρα (Νίκος Παντέλης): Συμεωνίδης, Βιτουλαδίτης, Πελαγίας (36’ Σμαρτ), Κολοτούρος, Σεντεμέντες, Τσεμπερίδης, Γκίκας (60’ Ρεπερνέ), Γκουστάβο, Φλαβίνιο, Γιαννιτσανάκης (52’ Σίλβα), Αθανασιάδης