Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Γ.Σέγκος
 Οι παίκτες του Α.Ο. Κέρκυρα, πανηγυρίζουν την ανατροπή του σκόρ από τον Φαμπρίς Ρεπερνέ

Μεγάλη ανατροπή με Ρεπερνέ!

Ένας και μόνο παίκτης από μόνος του είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει τη ροή ενός παιχνιδιού, ειδικά μάλιστα όταν αγωνίζεται μόνο για ένα ημίχρονο, και με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Όμως σήμερα ο Φαμπρίς Ρεπερνέ είχε τεράστια συμβολή στην ανατροπή του σκορ και στη νίκη του ΑΟΚ!

Η αποστολή για το ματς με τoν Πιερικό
Δυναμίτισε το κλίμα ο τέταρτος διαιτητής!

ΑΠΛΑ… ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!
Ο Γάλλος μεσοαμυντικός τον τελευταίο καιρό διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας, αλλά σήμερα ήταν πραγματικά εξαιρετικός! Ο προπονητής του τον έβαλε αλλαγή στην επανάληψη και ο 33χρονος παίκτης έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά! Είχε σπουδαία απόδοση, «σέρβιρε» το γκολ της ισοφάρισης και πέτυχε το δεύτερο τέρμα των Κερκυραίων.

ΟΜΑΔΑ… ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ!
Οι «κυανέρυθροι», λοιπόν, επικράτησαν με 2-1 επί του Πιερικού, «γυρίζοντας» το ματς στην επανάληψη. Ο ΑΟ Κέρκυρα στα τελευταία παιχνίδια πιάνει καταπληκτική απόδοση στο δεύτερο μέρος, κάτι που φανερώνει πως η ομάδα έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση, αλλά και μεγάλα ψυχικά αποθέματα.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΠΕΤΕΥΧΘΗ!

Η σημερινή νίκη ήρθε μάλλον δύσκολα για τους νησιώτες, οι οποίοι είχαν μέτρια απόδοση κι αντιμετώπισαν μια σκληροτράχηλη ομάδα, αλλά ο σκοπός επετεύχθη και στο σακούλι τους μπήκαν ακόμη τρεις βαθμοί. Με το σημερινό αποτέλεσμα ο ΑΟΚ διατηρήθηκε μεν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά μείωσε στους πέντε πόντους την απόσταση από την 3η προνομιούχο θέση.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με ελάχιστες καλές φάσεις, αλλά τα τρία γκολ «αποζημίωσαν» τους περίπου 1.500 φιλάθλους που πήγαν στο γήπεδο.
Οι φιλοξενούμεννοι έπαιξαν αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, κι αφού απείλησαν στο 4’ με τον Γκαρόζη, καάφεραν να προηγηθούν στο 16’ με ον Ριμπέιρο Ντίαζ. Στη συνέχεια, οι «Φαίακες» ανέβασαν την απόδοσή τους και λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν με τους Γιαννιτσανάκη στο 19’ και Σεντεμέντε στο 25’, αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του 45λεπτου.
Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην κερκυραϊκή ομάδα, η οποία έκλεισε στο μισό γήπεδο τον Πιερικό, προσπαθώντας να «γυρίσει» το παιχνίδι, ενώ το συγκρότημα της Κατερίνης έπαιξε αμυντικά, επιδιώκοντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ.
Ο Νίκος Παντέλης είχε την έμπνευση να περάσει στον αγώνα τον Ρεπερνέ, από την αρχή της επανάληψης. Ήταν μία κίνηση η οποία δικαίωσε απόλυτα τον Αθηναίο προπονητή και συνέβαλε καταλυτικά στην ανατροπή του σκηνικού!
Έτσι, αφού στο 48’ ο Γιαννιτσανάκης απώλεσε νέα ευκαιρία, ο ίδιος παίκτης έφερε στο 59’ το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Στο 69’ ο Ρεπερνέ απείλησε με εκτέλεση φάουλ, αλλά ύστερα από τρία λεπτά ο Γάλλος ήταν πιο εύστοχος, πετυχαίνοντας το 2-1.
Στη συνέχεια το ματς διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά (αποβλήθηκαν άνθρωποι από τους πάγκους και των δύο ομάδων), ενώ μέχρι το τέλος δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση και το σκορ δεν άλλαξε ούτε στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων που κράτησε ο διαιτητής.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Για τον Ρεπερνέ γράψαμε παραπάνω. Ο Γάλλος ήταν και σήμερα καταπληκτικός! Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας πολύ καλά τα πήγαν και οι Γιαννιτσανάκης, Γκουστάβο, Βιτουλαδίτης και Σεντεμέντες.
Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ριμπέιρο Ντίαζ και Γκαρόζης.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Γιώργος Σέγκος είχε μέτρια παρουσία. Οι Κατερινιώτες διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν υπέδειξε επιθετικό φάουλ που έγινε επάνω στον τερματοφύλακά τους, τον Τόλιο, στη φάση που έγινε το 2-1, ενώ οι Κερκυραίοι καταλογίζουν στον Ευβοιώτη ρέφερι ότι στις καθυστερήσεις του ματς τους έκλεινε στην περιοχή τους, κι έτσι κινδύνευαν να ισοφαριστούν. Όσον αφορά τους επόπτες, με τις υποδείξεις τους άφησαν παραπονεμένη την φιλοξενούμενη ομάδα, όπως ειπώθηκε από τους ανθρώπους της στη συνέντευξη Τύπου.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Παντέλης ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Βιτουλαδίτης, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κολοτούρο και Σεντεμέντε. Οι Γκίκας και Τσεμπερίδης έπαιξαν αμυντικά χαφ, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Γιαννιτσανάκης (ως χαφ-εξτρέμ) και αριστερά ο Τσάγγαρης. Ο Φλαβίνιο αγωνίστηκε ως επιθετικό χαφ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Ίσραελ Σίλβα.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:

Το 4’ ο Γκαρόζης έκανε πλασέ μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη.
Στο 19’ ο Γκουστάβο από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Γιαννιτσανάκης έκανε το πλασέ και ο γκολκίπερ Τόλιος απέκρουυσε σωτήρια σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
Στο 25’ ο Γκίκας εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος Σεντεμέντες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ξυστά άουτ από το αριοτερό κάθετο δοκάρι του Τόλιου.
Στο 48’ ο Τσάγγαρης έδωσε στον Γιαννιτσανάκη, ο οποίος σούταρε λίγο άουτ.
Στο 69’ ο Ρεπερνέ εκτέλεσε φάουλ (ένα μέτρο έξω από την περιοχή) και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Πιερικός Κατερίνης 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.500
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Σέγκος (Εύβοιας)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Παντελής Μαλαμάς (Εύβοιας) και Κοσμάς Χαρίσης (Ηπείρου)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Θάνος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 72’ Ζαϊμι, 76’ Συμεωνίδης, 76’ Θάνος, 94’ Τόλιος

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 16’ ο Πάεζ εκτέλεσε πλάγιο άουτ από τα δεξιά, αποδέκτης της μπάκας έγινε ο Ριμπέιρο Ντίαζ, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-1.
Στο 59’ ο Ρεοερνέ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γιαννιτσανάκη με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1,
Στο 72’ ο Ρεπερνέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1.