Γήπεδο Ελληνικού
Διαιτητής : Σ.Μάνταλος
 Το γκόλ του Ρεπερνέ δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα μας

«Πέταξε» δύο πόντους στο… καταραμένο 89’!

Οι «Φαίακες», χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί, απέναντι στον ενισχυμένο Εθνικό, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Όμως, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, κατάφεραν να… βγάλουν από μόνοι τους τα μάτια τους...

Δευτέρα, 26/01/2009
Ο ΑΟ Κέρκυρα έφτασε σήμερα πάρα πολύ κοντά στο τέταρτο φετινό του «διπλό» στο Πρωτάθλημα, αλλά τελικά αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Εθνικό Πειραιά, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής.

ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 89’!
Οι «Φαίακες», χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί, απέναντι στον ενισχυμένο Εθνικό, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Όμως, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, κατάφεραν να… βγάλουν από μόνοι τους τα μάτια τους (!), αφού ισοφαρίστηκαν με αυτογκόλ.
Θυμίζουμε ότι τέσσερις ημέρες πιο πριν, η κερκυραϊκή ομάδα είχε δεχθεί στο ίδιο ακριβώς λεπτό (89’) το γκολ από την ΑΕΚ, κάτι που της στοίχησε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας.

«ΠΕΤΑΞΕ» ΔΥΟ ΠΟΝΤΟΥΣ
Έτσι, λοιπόν, οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν σήμερα να κρατήσουν το προβάδισμα και να πανηγυρίσουν τη νίκη στο Ελληνικό, που θα τους έφερνε σε… απόσταση βολής από τις προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το κερκυραϊκό συγκρότημα «πέταξε» δύο υπερπολύτιμους βαθμούς και η σημερινή ισοπαλία απομάκρυνε τον ΑΟΚ κατά πέντε πόντους από την 3η Καβάλα.

«ΑΓΝΟΕΙ» ΤΗΝ ΗΤΤΑ!
Πάντως, ο ΑΟ Κέρκυρα έχει δημιουργήσει ένα σπάνιο και αξιοσημείωτο σερί, αφού παρέμεινε αήττητος στο Πρωτάθλημα για ένατη συνεχόμενη αγωνιστική (τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες), έχοντας… ξεχάσει τι σημαίνει ήττα!
Εξάλλου, η σημερινή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τους «Φαίακες», μετά το 0-0 στην Καλαμάτα και το εντός έδρας 0-0 με την Καβάλα.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ… ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Ο αγώνας στο γήπεδο του Ελληνικού ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο. Έγινε παιχνίδι κυρίως κέντρου και οι φάσεις ήταν λιγοστές. Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες είχαν την εδαφική πρωτοβουλία, αλλά… έβρισκαν μπροστά τους τον εξαιρετικό Γιάννη Συμεωνίδη, ο οποίος και σήμερα κατέβασε τα ρολά!
Όλα τα λεφτά στο ματς ήταν στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τους Κερκυραίους να προηγούνται στο 85’ με ένα όμορφο τέρμα από τον Φαμπρίς Ρεπερνέ, αλλά να ισοφαρίζονται τέσσερα λεπτά αργότερα, σε μια πολύ άτυχη στιγμή του Γιάννη Κολοτούρου, ο οποίος πέτυχε αυτογκόλ.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Συμεωνίδης, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλές επεμβάσεις, αλλά τελικά νικήθηκε στο φινάλε… από τον συμπαίκτη του! Θυμίζουμε ότι ο έμπειρος πορτιέρο ήταν εξαιρετικός και στο προηγούμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος, με την Καβάλα.
Από την κερκυραϊκή ομάδα ξεχώρισαν επίσης οι Ρεπερνέ, Γκουστάβο, Πελαγίας και Σουαρέ.
Όσον αφορά τους γηπεδούχους, καλύτεροι ήταν οι Χαλιμούρδας, Σιαλμάς, Ζαπρόπουλος και Μάτεϊτς.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 17’ ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μανουσαρίδης με προβολή από καλή θέση έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 26’ ο Φαρινόλα σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
Στο 28’ ο Ρεπερνέ σούταρε δυνατά λίγο μέσα από την περιοχή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σουλογάνη.
Στο 61’ ο Συμεωνίδης απέκρουσε τη μπάλα στο σουτ του Σιαλμά.
Στο 74’ ο Συμεωνίδης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια στο σουτ του Λίμα.

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Εθνικός Πειραιά - ΑΟ Κέρκυρα 1-1
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Πρωτάθλημα Β’ Εθνικής (19η αγωνιστική)
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2009

ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακές Εγκαταστάσεις Ελληνικού
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 500
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 301
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 3.249 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος (Αθήνας)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Ανάργυρος Μπαμπάς (Αθήνας) και Νίκος Δημοβασίλης (Χανίων)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 30’ Δήμος, 34’ Σουαρέ, 86’ Φιλιππάκος, 87’ Βιτουλαδίτης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Η κερκυραϊκή ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ στο 85’. Ο Ρεπερνέ σούταρε δυνατά με το αριστερό έξω από την περιοχή και η μπάλα αφού έσκασε μπροστά από τον Σουλογάνη, κατέληξε στη δεξιά του γωνία (0-1).
Το 1-1 έγινε με αυτογκόλ. Στο 89’ ο Τούλιο εκτέλεσε δυνατά φάουλ με το αριστερό, έξω από την περιοχή, ο Συμεωνίδης απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως η μπάλα βρήκε στα πόδια του Κολοτούρου και κατέληξε στα δίχτυα της κερκυραϊκής εστίας.

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 24’ ο Χαλιμούρδας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα χτύπησε στην αριστερή συμβολή των δοκών της εστίας του Συμεωνίδη.
Στο 75΄ είχαμε… αυτοδοκάρι! Ύστερα από προσπάθεια του Σιαλμά, ο Κολοτούρος απέκρουσε προς τα πίσω, ο Συμεωνίδης απέκρουσε εντυπωσιακά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της κερκυραϊκής εστίας.