Διαιτητής : Μ.Κουκουλάκης
 O Αλέξης Βιτουλαδίτης σε στιγμιότυπο του αγώνα, με τον Λάμπρο Χανιώτη
© Σ.Καταπόδης

Όλο και πιο μακριά η άνοδος (Ολυμπιακός Βόλου – ΑΟΚ 1-1)

Το όνειρο της ανόδου, θα μείνει μάλλον στο ντουλάπι για φέτος, καθώς η τριάδα της ανόδου αντί να πλησιάζει όλο και απομακρύνεται για τον ΑΟΚ. Η κερκυραϊκή ομάδα και πάλι δεν κατάφερε να κερδίσει  ένα δύσκολο αντίπαλο αλλά και τη διαιτησία, σε κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος για να ανέβει βαθμολογικά.

Δευτέρα, 16/02/2009

Ο αγώνας σήμερα, στο Εθνικό Στάδιο του Βόλου, ήταν αρκετά εντυπωσιακός με γρήγορο ρυθμό αλλά λίγες φάσεις, με τον διαιτητή  Μανώλη Κουκουλάκη και τους επόπτες να μην στέκονται στο ύψος των περιστάσεων στερώντας ίσως και τη νίκη από την ομάδα μας.  Ειδικά στην φάση του γκόλ του Ολυμπιακού Βόλου, όπου ο σκόρερ Ιωάννου ήταν σε καταφανέστατη θέση οφ-σάιντ, ο επόπτης Γιαννουγλίδης δεν υπέδειξε τίποτα κάνοντας δώρο στην ομάδα της Μαγνησίας το προβάδισμα στο σκόρ!

Πίεζε αλλά ...

Η Κέρκυρα, ξεκίνησε δυνατά το ματς και κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλια των κινήσεων, όμως στο 13ο λεπτό, ο Ιωάννου πλάσαρε τον Αποστολίδη, ο οποίος έδιωξε μακριά και ο Χανιώτης στην επαναφορά βρήκε τον Ιωάννου πίσω από τον Κερκυραίο πορτιέρο σε προφανή θέση οφ-σάιντ με άδειο τέρμα.
Ο ΑΟΚ αντέδρασε στο «χαστούκι» αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει 31 λεπτά αργοτερα, όταν στο 44’ με εκτέλεση φάουλ ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Χανιώτη ο οποίος πέτυχε αυτογκόλ και έφερε τα ματς στα ίσια.

Αμείωτος ρυθμός στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν προβάδισμα στο σκόρ. Με κύριο εκφραστή των επιθετικών πρωτοβουλιών τον Καπετάνο αλλά και τους Γιαννιτσανάκη και Αθανασιάδη να τον πλαισιώνουν ο ΑΟΚ προσπάθησε να πετύχει ένα τέρμα. Όμως μόνο η ομάδα του Βόλου βρέθηκε κοντά στο 2-1 όταν στο 85’ ο Ρομοντίνι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη.

Κερασάκι... οι αποβολές

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από ένα σκληρό φάουλ του Πακάλτση στον Καπετάνο, ο Φαμπρίς Ρεπερνέ και ο Ιράλα του Ολυμπιακού αντίκρυσαν την κόκκινη κάρτα του Μανώλη Κουκκουλάκη για διαπληκτισμό που είχαν μεταξύ τους όταν ο Γάλλος ζήτησε το λόγο από τον Αργεντίνο.

Πως έπαιξε ο ΑΟΚ

Ο Νίκος Παντέλης ξεκίνησε το ματς με τον Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια και τους Βιτουλαδίτη, Πελαγία, Κολοτούρο στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της άμυνας έπαιξε ο Γκουστάβο και στο αριστερό ο Κόντοδημος. Στη μεσαία γραμμή ανασταλτικό ρόλο είχε ο Μακρυδημήτρης με τον Τσεμπερίδη ενώ στα αριστερά βρισκόταν ο Καπετάνος και στα δεξιά ο Γιαννιτσανάκης με μοναδικό προωθημένο τον Νίκο Νικολόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο λόγω τραυματισμού ο Νίκος Παντέλης έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές περνόντας τον Αθανασιάδη στη θέση του Νικολόπουλου και τον Ρεπερνέ στη θέση του Τσεμπερίδη.