Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Μ.Τσινιάρης
 Οι «Φαίακες» πανηγυρίζουν το γκόλ του Διονύση Μακρυδημήτρη που άνοιξε το σκόρ

Όσο κερδίζει... ελπίζει (ΑΟΚ - Ηλυσιακός 2-0)

Ο ΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηλυσιακού, σε ένα μετρίου επιπέδου παιχνίδι στο «χωράφι» του Ε.Α.Κ.Κ., και σε συνδιασμό με την ισοπαλία της Καβάλας στην Καστοριά, πλησίασε την προπορευόμενη τριάδα

Κυριακή, 22/02/2009
Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Κέρκυρα, αφού ύστερα από δύο αγώνες μακριά από το τρίποντο, οι Φαίακες βρήκαν ξανά τον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας, σε ένα μέτριο παιχνίδι, με 2-0 του Ηλυσιακού.Η ομάδα του Νίκου Παντέλη ήταν ανώτερη από αυτή του Γιώργου Χατζάρα και χωρίς να πιάσει υψηλά στάναρ απόδοσης κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Μάλιστα η ισοπαλία της Καβάλας (2-2 με την Καστοριά) μείωσε τη διαφορά από την τρίτη θέση στους 6 βαθμούς και ανεπτέρωσε ξανά τις ελπίδες για άνοδο. Ο Διονύσης Μακρυδημήτρης ήταν αυτός που έβαλε την κερκυραϊκή ομάδα μπροστά στο σκορ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ύστερα από μία εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Κώστα Καπετάνου, ο Πελαγίας έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ηλυσιακού, στην επαναφορά ο Μακρυδημήτρης δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με μία νέα κεφαλιά.

Με άλλον αέρα στο δεύτερο

Το γκολ του Μακρυδημήτρη, με το οποίο τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, έδωσε ώθηση στον ΑΟΚ ούτος ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Οι κερκυραίοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και σπατάλησαν κάποιες ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς, με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών, τον βραζιλιάνο Σίλβα. Οι προσπάθεις όμως δεν καρποφόρησαν και από ένα σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 86ο λεπτό όταν και ο Μακρυδημήτρης με μία πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά βρήκε τον Καπετάνο που έσπασε το τεχνικό off side και στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν αστόχησε γράφοντας το τελικό 2-0

Γήπεδο χωράφι

Για ακόμη μία φορά, πολλοστή για φέτος, εκείνο που προκάλεσε αρνητικότατη εντύπωση ήταν η άσχημη κατάσταση του αγωνιστικού χώρου. Ενα γήπεδο που σίγουρα δεν μπορεί να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων και σε καμιά περίπτωση δεν είναι γήπεδο για να αγωνίζονται επαγγελματικές ομάδες.

Πως έπαιξε ο ΑΟΚ

Ο Νίκος Παντέλης παρέταξε τον Λουκά Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια. Οι Κοντοδήμος, Γουστάβο στα δύο άκρα της άμυνας με τους Πελαγία και Κολοτούρο να αποτελούν το κεντικό αμυντικό δίδυμο. Στο κέντρικό άξονα της μεσαίας γραμμής ο Σουαρέ με τον Μακρυδημήτρη και τους Μουστόγιαννη δεξιά και Καπετάνο αριστερά και τον Ισραελ Σίλβα πίσω από τον Νίκο Νικολόπουλο που βρέθηκε στην ορυφή της επίθεσης.

Οι διακριθέντες

Στη λίστα των κορυφαίων, από πλευράς νικητών, ήταν οι Καπετάνος, Μακρυδημήτρης, Σίλβα και Πελαγίας, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Όμο και Φραντζεσκί