Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Γ.Κωνσταντίνου
 Ναυάγιο...

Νέα ήττα σοκ και (νέες) λαβές για ψίθυρους!

Πριν από μερικές εβδομάδες λέγαμε ότι οι διαιτητές δεν κρατούν τα προσχήματα, με τις αλλεπάλληλες αδικίες εις βάρος του ΑΟ Κέρκυρα. Δυστυχώς, τώρα διαπιστώνουμε ότι τα προσχήματα δεν τα κρατάει ούτε η ίδια η ομάδα!!!

Τη Δευτέρα 4/5 η 32η αγωνιστική της Β’ Εθνικής
Ο Κωνσταντίνου θα σφυρίξει στο Εθνικό Στάδιο
Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Η προϊστορία
Η αποστολή για το ματς με την Καλαμαριά
ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΙΚΤΕΣ: «Μόνο νίκη με την Καλαμαριά»
ΑΟΚ – ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ: Έχει ο καιρός γυρίσματα!
Ξέσπασμα και παραίτηση από Παντέλη!
Ο ΑΟΚ «διώχνει» τον κόσμο του από το γήπεδο!
ΑΟΚ – ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 0-1: Τα παραλειπόμενα
ΤΣΕΜΠΕΡΙΔΗΣ: «Ντρεπόμαστε και ζητάμε συγνώμη»

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ… ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ!!!
Οι «Φαίακες» έφεραν σήμερα το αποτέλεσμα που… συνηθίζουν στο τελευταίο διάστημα. Δηλαδή ήττα!!! Αυτή τη φορά έχασαν από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, με σκορ 0-1, αποτέλεσμα που δίνει τεράστια βαθμολογική ανάσα στους «Πόντιους», στην προσπάθειά τους για σωτηρία.

ΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ…
Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του ΑΟΚ μέσα στο γήπεδό του, μετά το 1-2 από την Καστοριά. Και όπως και στο ματς με τους «Γουναράδες», έτσι και τώρα η κερκυραϊκή ομάδα δίνει δικαιώματα και αφορμές για ψίθυρους και αρνητικά σχόλια, αφού «στραβοπάτησε» κόντρα σε ομάδες που είναι αδύναμες και πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΚΑΙ… ΚΑΤΑΪΔΡΩΜΕΝΟΣ!
Έτσι, από εκεί που ο ΑΟ Κέρκυρα βρισκόταν μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες να διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην πρώτη (προνομιούχο) τριάδα, ήρθαν οι τρεις τελευταίες σερί ήττες (από την Καστοριά, τον Διαγόρα και την Καλαμαριά) να ρίξουν την ομάδα στην 5η θέση και όλα δείχνουν ότι εκεί θα τερματίσει, αφού ο 4ος Ιωνικός πλέον έχει ξεφύγει.

ΠΙΚΡΑΝΕ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ
Το σημερινό αποτέλεσμα πίκρανε και πλήγωσε πολύ περισσότερο τον φίλαθλο κόσμο της Κέρκυρας, ο οποίος διψούσε για «εκδίκηση», λόγω της απαράδεκτης αγωνιστικής συμπεριφορά του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο προπέρσινο Πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα, με τους «Πόντιους» να χάνουν την τελευταία αγωνιστική στην έδρα τους από τη Λάρισα κι έτσι να υποβιβάζεται ο ΑΟΚ.
Οι Κερκυραίοι φίλαθλοι δεν είχαν ξεχάσει εκείνο το ματς. Όμως, οι παίκτες του ΑΟΚ, με τη σημερινή αγωνιστική τους εικόνα, έδειξαν πως αγνοούσαν το τι είχε συμβεί τότε και το πόσο σημαντική θα ήταν για το γόητρο της ομάδας η σημερινή νίκη επί της Καλαμαριάς…

ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΠΑΝΤΕΛΗ
Έτσι, λοιπόν, μπορεί στον σημερινό αγώνα το Εθνικό Στάδιο να ήταν σχεδόν άδειο από κόσμο, όμως οι λιγοστοί (και ηρωικοί!) φίλαθλοι που πήγαν στο γήπεδο ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες εις βάρος της κερκυραϊκής ομάδας, κάτι που οδήγησε τον προπονητής της, Νίκο Παντέλη, να οδηγηθεί στην απόφαση να θέσει την παραίτησή του στη διάθεση της Διοίκησης της ΠΑΕ…

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με την κερκυραϊκή ομάδα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι μόλις τρεις στον αριθμό καλές στιγμές του πρώτου 45λεπτου ανήκουν στον ΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό ο Μουστόγιαννης απώλεσε μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά, η Καλαμαριά αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, προσέχοντας τα νώτα της.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο και το ματς ήταν πολύ ανιαρό. Οι «Φαίακες» και οι «Πόντιοι» έδειχναν να συμβιβάζονται» με την ισοπαλία και δεν ρίσκαραν.
Όμως, στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε δειλά-δειλά να βγαίνει στην επίθεση και να απειλεί, ενώ η πρώτη καλή στιγμή του σε ολόκληρο τον αγώνα σημειώθηκε στο… 70ό λεπτό! Από την άλλη πλευρά, οι Κερκυραίοι δεν φαινόταν διατεθειμένοι να «απαντήσουν» και τότε άρχισαν οι μουρμούρες από τον κόσμο. Πάντως, στο 86’ ο γκολκίπερ της Καλαμαριάς έσωσε την ομάδα του, στο σουτ που έκανε ο Ρεπερνέ.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η «λευκή» ισοπαλία θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, φτάνουμε στην εκπνοή του ματς, όπου ο Παπαποστόλου πέτυχε γκολ, σε αδράνεια της κερκυραϊκής άμυνας. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων παραλίγο να ισοφαρίσει ο ΑΟΚ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ύστερα από σουτ του Νικολόπουλου και απόκρουση του Κουτσόπουλου.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από το… νέο ναυάγιο των «Φαιάκων» δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα κάποιος παίκτης. Κάπως προσπάθησαν οι Μουστόγιαννης, Καπετάνος και Ρεπερνέ. Από τη φιλοξενούμενη ομάδα, κορυφαίος ήταν ο πορτιέρο Κουτσόπουλος, ενώ καλά τα πήγαν και οι Ν. Παπαδόπουλος και Γιάννου.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Πολύ καλός ήταν ο Γιώργος Κωνσταντίνου, η διαιτησία του οποίου δεν έδωσε κανένα άλλοθι στην ομάδα των «Φαιάκων» για να δικαιολογήσει την εμφάνιση και την ήττα της. Ο Αγρινιώτης ρέφερι είχε σωστές υποδείξεις και πέρασε εντελώς απαρατήρητος.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Νίκος Παντέλης ξεκίνησε το παιχνίδι με σχήμα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αποστολίδης (ο οποίος τραυματίστηκε νωρίς και στη θέση του πέρασε ο Συμεωνίδης), δεξιά στην άμυνα ο Βιτουλαδίτης και αριστερά ο Κοντοδήμος, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κολοτούρο και Πελαγία. Ο Ρεπερνέ και ο Μακρυδημήτρης αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Μουστόγιαννης και αριστερά ο Καπετάνος. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Νικολόπουλος και Γιαννιτσανάκης.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 2’ ο Μουστόγιαννης βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ Κουτσόπουλου.
Στο 10’ ο Καπετάνος εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου.
Στο 37’ ο Γιαννιτσανάκης έδωσε στον Μουστόγιαννη, αυτός έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και βγήκε άουτ.
Στο 70’ ο Ν. Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης απομάκρυνε με τις γροθιές.
Στο 72’ ο Νικολόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Γιαννιτσανάκης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Κουτσόπουλο, ο οποίος τη μπλόκαρε εύκολα.
Στο 86’ ο Ρεπερνέ σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Κουτσόπουλος απέκρουσε σωτήρια στη δεξιά του γωνία.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Απόλλων Καλαμαριάς 0-1
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Πρωτάθλημα Β’ Εθνικής (32η αγωνιστική)
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Δευτέρα 4 Μαϊου 2009

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 250
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Κωνσταντίνου (Αιτωλοακαρνανίας)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Δημήτρης Ασημάκης (Αιτωλοακαρνανίας) και Κώστας Ποντίκης (Πρέβεζας)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 40’ Παρμαξίδης, 72’ Τσαγκαράκης, 83’ Ν. Παπαδόπουλος, 87’ Ουμουρί
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 90’ ο Γιάννου σέντραρε από τα αριστερά, η κερκυραϊκή άμυνα ολιγώρησε και ο Παπαποστόλου με κεφαλιά έκανε το 0-1.