Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Κουκλομένος
 Οι παίκτες του ΑΟΚ πανηγυρίζουν το γκόλ του Θανάση Τσίγκα

Περίπατος στο ντέρμπι - 3-0 ο ΑΟΚ τον ΟΦΗ

Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο ΑΟ Κέρκυρα έφτασε εύκολα στην νίκη απέναντι στον ΟΦΗ και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο ΑΟ Κέρκυρα έφτασε εύκολα στην
νίκη απέναντι στον ΟΦΗ και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κέρκυρας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έδειξε από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και απέδειξε ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά.

Με την συμπλήρωση 10 λεπτών στο παιχνίδι οι Φαίακες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα καθώς ο Λουρένσο με ωραίο γύρισμα από πλάγια θέση βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τσίγκα ο οποίος με διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βεζυρίδη και έγραψε το 1-0.

Το γκολ δεν άλλαξε τους προσανατολισμούς των δύο ομάδων και η Κέρκυρα συνέχισε να είναι ανώτερη, να έχει την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες σε αντίθεση με τον ΟΦΗ που διατηρούσε παθητικό ρόλο και σε κανένα σημείο δεν έδειξε απειλητικός για την εστία του Αποστολίδη. Η υπεροχή του ΑΟΚ απέφερε καρπούς για δεύτερη φορά στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε μία προσπάθεια από πλάγια θέση ο Φλάβιο γύρισε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή και ο Τσίγκας με όμορφη κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 2-0.

Η αποκαρδιωτική εικόνα του ΟΦΗ ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας, Νίκι Παπαβασιλείου να προχωρήσει σε μία γρήγορη αλλαγή για να αλλάξει το πρόσωπο που παρουσίαζε η ομάδα του, έτσι πέρασε τον Καρακατσάνη στη θέση του Οργκανίστα. Η αλλαγή αυτή τόνωσε την ομάδα της Κρήτης που στο υπόλοιπο διάστημα ανέβασε την απόδοση της, έφτασε κοντά στην αντίπαλη εστία και προσπάθησε να μειώσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου, χωρίς όμως  ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ετσι το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Κέρκυρας ήταν αυτή που μπήκε ξανά πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με προφανή σκοπό να τελειώσει το ματς.

Στο 46' στην προσπάθεια του Λαμπρόπουλου που έκανε την παράλληλη μπαλιά δεν βρέθηκε παίκτης να σπρώξει την μπάλα στα διχτυά, ενώ 4 λεπτά αργότερα, ο Λουρένσο μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Καρακατσάνη όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι.

Η Κέρκυρα συνέχισε να είναι απειλητική και αν ο Βεζυρίδης δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός, το σκορ θα είχε πάρει διαστήσεις  θριάμβου για τον ΑΟΚ και διασυρμού για τον ΟΦΗ. Ο πορτιέρο της κρητικής ομάδας είπε όχι σε σουτ των Μπερνς, Τσίγκα και Γκουστάβο με εντυπωσιακές επεμβάσεις, ενώ στο 70ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Φλαβίνιο ως οφ-σάιντ

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Ο ΑΟΚ κράτησε εύκολα το υπέρ του σκορ ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να φτάσουν στο γκολ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει ο εντυπωσιακός Γκουστάβο στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βραζιλιάνος άσσος εκτέλεσε ένα φάουλ από μακρινή απόσταση έξω από την περιοχή του ΟΦΗ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Βεζυρίδη στο πιο όμορφο γκολ της ημέρας σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους 2000 και πλέον  φίλους του ΑΟΚ. Ετσι γράφτηκε το τελικό 3-0

Ο διαιτητής Κουκλομένος κιτρίνησε τους: Βενέτη, Τσίγκα και Μανούσο, Ζορμπά και Κιάσσο.

Διακρίθηκαν οι Γκουστάβο, Τσίγκας, Φλαβίνιο ενώ από την ΟΦΗ διεσώθει ο Βεζυρίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟ Κέρκυρα: Αποστολίδης, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Ιωάννου (77’ Κολοτούρος), Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Λαμπρόπουλος (85’ Πελαγίας), Φλαβίνιο, Μπερνς, Λουρένσο ( 62’ Σίλβα), Τσίγκας