Παγκρήτιο Στάδιο
Διαιτητής : Δασκαλόπουλος
 Δεν τα κατάφερε στο Ηράκλειο ο ΑΟΚ

Οδυνηρή ήττα του ΑΟΚ στο Παγκρήτιο

Στο νησιωτικό ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ο ΑΟ Κέρκυρα γνώρισε την ήττα στο Παγκρήτιο Στάδιο του Ηρακλείου με 1-0 από τον Εργοτέλη, σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "τελικός" και για τις δύο ομάδες, που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού

Σάββατο, 17/03/2012
Στο νησιωτικό ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ο ΑΟ Κέρκυρα γνώρισε την ήττα στο Παγκρήτιο Στάδιο του Ηρακλείου με 1-0 από τον Εργοτέλη, σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως «τελικός» και για τις δύο ομάδες, που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

(Γράφει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ)

Οδυνηρό αποτέλεσμα
Το αποτέλεσμα ήταν πολύ άσχημο για τους «Φαίακες», καθώς επανήλθαν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού τους προσπέρασε η ομάδα της Κρήτης. Και στις τελευταίες 5 αγωνιστικές ακολουθεί ένα εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα, με αντιπάλους ορισμένους από τους πιο δυνατούς συλλόγους του Πρωταθλήματος (εντός έδρας με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΟΦΗ κι εκτός έδρας με Ολυμπιακό, Άρη).
Το επίσης πολύ άσχημο για τον ΑΟ Κέρκυρα είναι ότι υστερεί ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας με σχεδόν όλες τις ομάδες που παλεύουν για τη σωτηρία, όπως ο Παναιτωλικός, ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Εργοτέλης και ο Πανιώνιος.
Κατόπιν αυτών, η ήττα στο Παγκρήτιο ήταν πολύ οδυνηρή για τους Κερκυραίους, οι οποίοι θα πρέπει πλέον να καταβάλλουν τεράστια προσπάθεια και να κάνουν τα αδύνατα – δυνατά για να σώσουν τη χρονιά και να κρατηθούν στην Κατηγορία.

Πού κρίθηκε το ματς
Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε λήξει ισόπαλο, με βάση τη γενική του εικόνα. Ωστόσο κρίθηκε σε ορισμένες λεπτομέρειες, που ήταν πολύ σημαντικές και καθοριστικές.
Κατ’ αρχάς, ήταν καταφανέστατη η απουσία του Γκουστάβο, ο οποίος όχι μόνο βοηθάει ουσιαστικά την άμυνα, αλλά με τις εμπνεύσεις του και την ικανότητά του στα «στημένα» έχει συμβάλλει πολλές φορές και στον τομέα του σκοραρίσματος.
Ο Χάβι Γκράθια έβαλε στη θέση του Βραζιλιάνου, δεξιά στην άμυνα, τον Σακελλαρίου ο οποίος όμως κανονικά αγωνίζεται στο ακριβώς αντίθετο άκρο. Η επιλογή του προπονητή του ΑΟ Κέρκυρα αποδείχθηκε τραγική, αφού ο Έλληνας μπακ δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει. Δημιουργούνταν συνεχώς κενά, τα οποία εκμεταλλεύονταν ο Εργοτέλης, που έκανε μονίμως επιθέσεις από τα αριστερά. Από εκεί «έβγαιναν» οι περισσότερες φάσεις των γηπεδούχων, μεταξύ των οποίων και η ασίστ του Βασίλη Κουτσιανικούλη για το γκολ του Σέρτζιο Λεάλ στο 57ο λεπτό. Κατόπιν, ο Γκράθια έβγαλε τον Σακελλαρίου και πέρασε τον Μίχο, αλλά ήταν μία κίνηση ου έγινε πολύ καθυστερημένα, αφού η ζημιά είχε συμβεί.
Στην κερκυραϊκή ομάδα ήταν επίσης πολύ εμφανής και η απουσία των Αγρίτη και Ιωάννου, οι οποίοι με τις διεισδύσεις τους μπορούν ανά πάσα στιγμή να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, ενώ όσον αφορά τον Μαρτίν, για μία ακόμη φορά δεν μπόρεσε να… αποκαταστήσει τις σχέσεις του με το σκοράρισμα! Αυτή η γκίνια του Αργεντινού είναι παροιμιώδης…
Θα πρέπει, τέλος, να επισημάνουμε ότι ο ΑΟ Κέρκυρα «πλήρωσε» πολύ ακριβά την αδράνειά του στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, «αλώνιζαν» στην κερκυραϊκή περιοχή κι έχασαν απίστευτες ευκαιρίες. Για ανεξήγητο λόγο, η κερκυραϊκή ομάδα έμοιαζε… υπνωτισμένη στην αρχές της επανάληψης, και το γκολ από πλευράς γηπεδούχων έδειχνε να είναι ζήτημα χρόνου, όπως τελικά κι έγινε…

Η εξέλιξη του ματς
Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά, με στόχο να αιφνιδιάσει τον ΑΟ Κέρκυρα και να πετύχει το γκολ που και το προβάδισμα θα του έδινε, αλλά και το άγχος από τους παίκτες του θα έδιωχνε.
Στο ίδιο διάστημα, οι «Φαίακες» αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, κυρίως για να κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Γκαλίνοβιτς και στη συνέχεια για να προσπαθήσουν να επιτεθούν. Είναι χαρακτηριστικό πως όσες φορές ο ΑΟΚ προσπάθησε να επισκεφτεί την αντίπαλη περιοχή, ήταν καθαρά και μόνο από αντεπιθέσεις.
Οι Κερκυραίοι τουλάχιστον είχαν να αντιμετωπίσουν το κατά κάποιο τρόπο μονοδιάστατο παιχνίδι του Εργοτέλη, καθώς οι παίκτες των γηπεδούχων επιδίωκαν να αναπτυχθούν μόνο από την αριστερή πτέρυγα, εκεί όπου υπήρχε μεγάλη αδυναμία από πλευράς φιλοξενούμενων.
Ο Κουτσιανικούλης, που ήταν και ο παίκτης με τις περισσότερες ενέργειες, ενώ έδειχνε στο ξεκίμημα των φάσεων ότι ξεφεύγει εύκολα από τους αντιπάλους του, δεν ήταν καθόλου καλός στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα ούτε σουτ να βγάζει, ούτε σωστές πάσες να δίνει. Με αποκορύφωμα την πολύ μεγάλη ευκαιρία που έχασε στο 41', όταν βρέθηκε μόνος προ του Γκαλίνοβιτς, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Ετσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης μπήκε αποφασισμένος για να «καθαρίσει» το ματς. Έκανε συνεχώς επιθέσεις, την ίδια στιγμή που –για ανεξήγητο λόγο- η κερκυραϊκή ομάδα έμοιαζε να είναι… υπνωτισμένη! Στο δίλεπτο 50'-52' οι Λεάλ και Φραγκουλάκης έχασαν απίστευτες ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως τελικά ο Ουρουγουανός επιθετικός το πέτυχε στο 57'. Ο κορυφαίος παίκτης των «κιτρινόμαυρων» του Ηρακλείου με κοντινή κεφαλιά – ψαράκι εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κουτσιανικούλη κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Ο Χάβι Γκράθια πέρασε και δεύτερο σέντερ φορ στο παιχνίδι, τον Μαζνόφ δίπλα στον Μαρτίν, και το σχήμα του ΑΟ Κέρκυρα από 4-2-3-1 μετατράπηκε σε 4-4-2. Οι «Φαίακες» έκαναν ορισμένες προσπάθειες για να βγουν μπροστά και να φέρουν το ματς στα ίσα, χωρίς όμως επιτυχία, αφού ο Εργοτέλης ήταν καλά στημένος, κάνοντας σωστή κι εύκολη διαχείριση του υπέρ του σκορ. Έτσι, το 1-0 έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα.

Το γκολ
Το γκολ που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 57ο λεπτό. Ο Τζανακάκης τροφοδότησε τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Σέρτζιο Λεάλ με κεφαλιά – ψαράκι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα στατιστικά
Βλέπουμε το παιχνίδι στη… γλώσσα των αριθμών, βάσει των επίσημων στοιχείων της Σούπερ Λιγκ:

Πώς παρατάχθηκε ο ΑΟΚ
Ο Χάβι Γκράθια ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Γκαλίνοβιτς, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Σακελλαρίου, αριστερά ο Κοντοδήμος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βέντσελ και Μαϊστόροβιτς. Ως αμυντικά-χαφ έπαιξαν οι Οσμάν και Ερίθε, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Καλαντζής, αριστερά ο Καραλής και στο κέντρο ο Γραμμόζης. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Μαρτίν.
Από το 64ο λεπτό, με την είσοδο του Μαζνόφ αντί του Οσμάν, το σχήμα μετατράπηκε σε 4-4-2.