Έγραψαν ιστορία τα… «δεύτερα» του ΑΟΚ! (Ιωνικός – Κέρκυρα 1-2)

Στις 11/1 το ματς Κυπέλλου Ιωνικού – ΑΟ Κέρκυρα
Ο Κουκουλάκης σφυρίζει στο ματς Κυπέλλου με τον Ιωνικό
Η αποστολή του ΑΟΚ για το αυριανό ματς με τον Ιωνικό
Η προϊστορία του ματς Ιωνικός - ΑΟ Κέρκυρα
Με νίκη στη Νίκαια, ο ΑΟΚ… γράφει ιστορία!
Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ελλάδας – 5η Φάση
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-2: Η συνέντευξη Τύπου

Πέμπτη, 11/01/2007
(Περιγραφή - Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Ανεπανάληπτη επιτυχία σημείωσε σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα! Η ομάδα μας θριάμβευσε μέσα στη Νεάπολη επί του Ιωνικού, με σκορ 1-2, και πήρε έτσι το εισιτήριο για την 6η Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του ΑΟΚ που προκρίνεται στα Προημιτελικά του θεσμού. Η επιτυχία αυτή αποκτά μεγαλύτερη σημασία και αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι ο ΑΟ Κέρκυρα ξεκίνησε σήμερα με έξι αναπληρωματικούς παίκτες στην αρχική εντεκάδα (Σερεμέτ, Βιτουλαδίτης, Αναστασιάδης, Τζαβέλλας, Πετράς, Μπούρμπος), κι αυτό διότι ο Μπάμπης Τεννές ήθελε να ξεκουράσει και να προφυλάξει τους περισσότερους βασικούς, ενόψει του κρίσιμου κυριακάτικου αγώνα με τον Άρη για το Πρωτάθλημα. Κι όμως, τα «δεύτερα» του ΑΟΚ τα πήγαν πάρα πολύ καλά. Σε γενικές γραμμές η κερκυραϊκή ομάδα έπιασε αρκετά καλή απόδοση, «καθάρισε» το ματς και την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και πέρασε πανηγυρικά στους «οκτώ» του Κυπέλλου. Ο προπονητής του ΑΟΚ εφάρμοσε σύστημα 5-4-1. Ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ τον Σερεμέτ, αριστερά στην άμυνα τον Τόσκα και δεξιά τον Πετρά, στο κέντρο της αμυντικής γραμμής τους Βιτουλαδίτη, Βαρτζιώτη και Αναστασιάδη, στο κέντρο τους Κουτσουρέ, Καγκιούζη, Σκούφαλη και Τζαβέλλα (οι δύο τελευταίοι ανέβαιναν ως εξτρέμ στα δύο άκρα) και μοναδικό προωθημένο τον Μπούρμπο. Από την κερκυραϊκή ομάδα, σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι Σερεμέτ, Τζαβέλλας, Βαρτζιώτης και Κουτσουρές (πέτυχε ένα υπέροχο γκολ). Ο Ηρακλειώτης διαιτητής Μιχάλης Κουκουλάκης δεν τα πήγε καλά. Στο 62ο λεπτό δεν έδωσε στην κερκυραϊκή ομάδα εμφανέστατο πέναλτι σε «κλάδεμα» του Σκούφαλη (που μπήκε στην περιοχή) από τον Παβιό, ενώ ο ρέφερι φαίνεται πως έβλεπε μόνον από την πλευρά του ΑΟΚ να γίνονται σκληρά φάουλ, κι έτσι μόνο σε παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας έδειξε κίτρινες κάρτες, και σε κανέναν των γηπεδούχων... Στο γήπεδο της Νεάπολης βρέθηκαν περίπου 800 θεατές, μεταξύ των οποίων και περίπου 20 οπαδοί της κερκυραϊκής ομάδας. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 5ο λεπτό ο Ονουάτσι μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και βγήκε κόρνερ Στο 12ο ο Σκούφαλης έκανε παράλληλη σέντρα από αριστερά, όμως ο Τζαβέλλας που προσπάθησε να σουτάρει απευθείας δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε Στο 20ο σε μακρινό σουτ του Πετρά, η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Ραμίρες Στο 28ο εκτέλεση φάουλ από τον Φανγκέιρο, μπλόκαρε τη μπάλα ο Σερεμέτ Στο 29ο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ σε δυνατό σουτ του Τζαβέλλα έξω από την περιοχή Στο 30ο ο Σκούφαλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε συρτό αδύναμο σουτ και ο Ραμίρες μπλόκαρε τη μπάλα Στο 31ο ο Βουρεξάκης σούταρε δυνατά και ο Σερεμέτ μπλόκαρε τη μπάλα Στο 50ο ο Ντα Κόστα σούταρε από αριστερά και μπλόκαρε ο Σερεμέτ Στο 60ο ο Ουκάρ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε λίγο άουτ Στο 69ο Ο Ντα Κόστα μπήκε από δεξιά στην περιοχή, ήρθε τετ-α-τετ με τον Σερεμέτ, όμως στο πλασέ του απέκρουσε σωτήρια ο γκολκίπερ του ΑΟΚ Στο 72ο ο Πετράς έκανε σέντρα από δεξιά και ο Μπούρμπος με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα άουτ Στο 77ο εκτέλεση φάουλ από τον Ντα Κόστα, αλλά ο Σερεμέτ απέκρουσε με τα πόδια Στο 80ο ο Βουρεξάκης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, σούταρε, ο Βαρτζιώτης πρόλαβε κι έκοψε με το πόδι και στη συνέχεια έδιωξε ο Αναστασιάδης Στο 88ο ο Βουρεξάκης σούταρε άουτ Στο 90ο στο σουτ του Ντα Κόστα η μπάλα πέρασε άουτ Στο 91ο λεπτό ύστερα από μπαλιά του Ντα Κόστα, ο Κολέτσης σούταρε από δεξιά λίγο άουτ ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Νεάπολης Νίκαιας ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 27ο Κουτσουρές, 75ο Πετράς, 76ο Σερεμέτ, 87ο Τζαβέλλας ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 800 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 380 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 1.770 ευρώ ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 16ο λεπτό ο Κουτσουρές εξαπέλυσε σουτ-κεραυνό έξω από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Ραμίρες, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ (0-1) Στο 41ο ο Μπούρμπος μπήκε μέσα στην περιοχή του Ιωνικού και σούταρε, ο Ραμίρες απέκρουσε και ο Τζαβέλλας που πήρε το «ριμπάουντ» πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία, κάνοντας το 0-2 Στο 86ο ο Ντα Κόστα έκανε μπαλιά προς τον Μπαστιανίνι κι αυτός με πλασέ νίκησε τον νεοεισερχόμενο Σιντιμπέ και μείωσε στο τελικό 1-2 ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΙΩΝΙΚΟΣ (Αουγκούστο Ινάσιο): Ραμίρες, Πουλόπουλος, Ζαβάνιο (46ο Ντα Κόστα), Ουκάρ, Νατσούρας, Παβιό, Φαμπίνιο (46ο Μπαστιανίνι), Βουρεξάκης, Φανγκουέιρο (49ο λ.τρ. Κολέτσης), Ουνουάτσι, Μελαμπιανάκης ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σερεμέτ (84ο λ.τρ. Σιντιμπέ), Βιτουλαδίτης, Αναστασιάδης, Τζαβέλλας, Πετράς (89ο Φούφουλας), Τόσκας, Κουτσουρές, Καγκιούζης, Σκούφαλης, Βαρτζιώτης, Μπούρμπος.