Ο Πελαγίας σε στιγμιότυπο από το σημερινό ματς

Θετικά στοιχεία ο ΑΟΚ, ήττα 1-0 από τη Βέροια

Μεθαύριο με Βέροια ο ΑΟΚ
«Κυανέρυθρη» μονομαχία (ΑΟΚ – Βέροια) απόψε στις 19.00

Τετάρτη, 01/08/2007
Η Βέροια πήρε τη… ρεβάνς για την περσινή της ήττα στο Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας με σκορ 2-1 και σήμερα κέρδισε με 1-0 τους «Φαίακες» σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Νάουσας (στις 19.00). Η κερκυραϊκή ομάδα έδειξε μεν θετικά στοιχεία, έδειξε όμως και ότι θέλει ακόμη δουλειά και πως «πονάει» σε ορισμένες θέσεις. Είναι αξιοσημείωτο ότι όπως και πέρσι, έτσι και στο φετινό ματς, το τέρμα της ομάδας της Ημαθίας προήλθε από τα έντεκα μέτρα. Οι 1.000 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες παρακολούθησαν ένα μέτριο παιχνίδι, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να φαίνονται επηρεασμένοι από την πολλή ζέστη, αλλά και την σκληρή προετοιμασία. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε στο 42ο λεπτό ο Ματσέι Μπικόφσκι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Τσιμπλίδης, ενώ οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι. Ο Μπάμπης Τεννές χρησιμοποίησε ορισμένους υπό δοκιμήν παίκτες. Ο προπονητής του ΑΟΚ δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Ντα Σίλβα, Λεπτάκη, Μάμαλο, Βαρτζιώτη, ενώ δεν χρησιμοποίησε τον ανέτοιμο Χιώτη. ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ: Στο 13ο λεπτό, σε λανθασμένο γύρισμα με το κεφάλι του Σαμαρά, εκμεταλλεύεται ο Κακλαμάνος που βγαίνει μόνος με τον Αποστολίδη, αλλά το πλασέ του καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο 17ο ο Μουζαουί έκανε κεφαλιά-πάσα στον Ζουλίνιο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έπιασε μονοκόμματο σουτ, για να βρει η μπάλα το δεξί δοκάρι του Σουλογάννη και να καταλήξει άουτ. Στο 21ο συρτό σουτ του Τζαβέλλα, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Αποστολίδη. Στο 35ο σε σέντρα από αριστερά του Κόλτζου, ο Σαμαράς έκανε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σουλογάννη. Στο 40ό ο Μπικόφσκι έβγάλε μόνο του τον Κόλτζο, αλλά τον πρόλαβε με έξοδο ο Σουλογάννης και μπλόκαρε. Στο 42ο ο Ρεπερνέ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Τσιμπλίδη και ο διαιτητής έδωσε αμέσως το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μπικόφσκι, στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Σουλογάννη (1-0). Στο 48ο ο Μπικόφσκι μπήκε ωραία στην περιοχή του ΑΟΚ, αλλά στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 59ο λεπτό καλό σουτ του Ζιλβάν, μπλόκαρε ο Σουλογάννης. Στο 62ο ο (υπό δοκιμήν) Παντέλης με συρτό σουτ έσττιλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δεξί δοκάρι του Κοτταρίδη. Στο 87ο σέντρα από αριστερά του Καρακατσάνη, ο Βούρας έδιωξε σωτήρια προ του επερχόμενου Μπικόφσκι. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σπύρος Κωτσιαντής, με βοηθούς τους Γιοβανόπουλο και Μπουκουβάλα, όλοι του Σ.Δ. Ημαθίας. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Αποστολίδης (46ο Κοτταρίδης), Σαμαράς (70ο Μπαλάφας), Γκουανταλούπε (60ό Αλεξίου), Κόλτζος (70ό Καρακατσάνης), Πετκάκης (82ο Κουκουλής), Παρμαξίδης (58ο Τζημόπουλος), Μεντόζα, Ζουλίνιο (52ο Κέρι), Τσιμπλίδης (55ο Ζιλβάν), Μουζαουί, Μπικόφσκι. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σουλογάννης, Γκουστάβο, Πελαγίας, Κολοτούρος, Ρεπερνέ, Φεράρι, Βιτουλαδίτης, Καγκιούζης, Βερβάλ, Κακλαμάνος, Τζαβέλλας. Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Καλαγκάνης, Θάνος, Φότι, Παντέλης, Βούρας, Τούσλα, Κάλλος, Καρποντίνης, Φούφουλας, Φλαβίνιο. Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα ο Δήμαρχος Νάουσας κ. Καραμπατζός απένειμε τιμητική πλακέτα στην ΠΑΕ Βέροια για την άνοδό της στην Σούπερ Λίγκα, ευχόμενος παράλληλα κάθε επιτυχία στη μεγάλη Κατηγορία, όπως επίσης τιμητική πλακέτα απένειμε και στον προπονητή της κερκυραϊκής ομάδας, Μπάμπη Τεννέ. Χρήστος Γραμμένος Σημείωση: Ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία τον Λεωνίδα Οικονόμου από το www.veriafc.gr.