Καταπληκτικό γκολ πέτυχε στη Φυλή ο Καγκιούζης
© Σ.Καταπόδης

Βελτιωμένος ο ΑΟΚ, 1-1 με Θρασύβουλο

Τρίτη, 14/08/2007
(Γράφει ο Χρήστος Γραμμένος) Καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά, έδειξε σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα στο φιλικό ματς κόντρα στον Θρασύβουλο, που έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1. Οι «Φαίακες» ήταν πολύ καλύτεροι του αντιπάλου τους στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς στο σκορ, αλλά στο ημίωρο, σε μια στιγμή αδράνειας, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Στην επανάληψη, όπου έγιναν πολλές αλλαγές, οι «κυανέρυθροι» αποσυντονίστηκαν και το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Χρήστος Καγκιούζης με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή (ύστερα από μπαλιά του Βερονέζι Γκουστάβο) έδωσε το προβάδισμα στην κερκυραϊκή ομάδα, ενώ στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα, ο Μανίκας με κεφαλιά έκανε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Φυλής, παρουσία μόλις 200 περίπου φιλάθλων. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το ματς με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα έβαλε τον Σουλογάνη, δεξιά στην άμυνα τον Γκουστάβο και αριστερά τον Καλαγκάνη, κεντρικούς αμυντικούς τους Ρεπερνέ και Κολοτούρο, στη μεσαία γραμμή τους Καγκιούζη, Φούφουλα και λίγο πιο μπροστά τον Ντα Σίλβα, δεξί εξτρέμ τον Θάνο, αριστερό εξτρέμ τον Βερβάλ και στην κορυφή της επίθεσης τον Φότι. Να σημειωθεί ότι στο σημερινό ματς κάτω από τα δοκάρια έπαιξε σε όλο το 90λεπτο ο Σουλογάνης, κι αυτό διότι ο 32χρονος γκολκίπερ θα πάρει δύο μέρες άδεια (αύριο και την Πέμπτη) και όχι μία όπως οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, διότι μεθαύριο θα βαπτίσει την κόρη του στην Μυτιλήνη, και άρα στον φιλικό αγώνα του ΑΟΚ με τον Αθηναϊκό την Πέμπτη δεν θα είναι στην αποστολή της κερκυραϊκής ομάδας, οπότε στο τέρμα θα παίξει ο Βούρας. Στο σημερινό ματς δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Χιώτης, Πελαγίας, Φλαβίνιο, Βαρτζιώτης και Καρποντίνης, καθώς και ο γκολκίπερ Βούρας, για να μην κουραστεί, διότι μεθαύριο πρόκειται να παίξει σε ολόκληρο το 90λεπτο του φιλικού αγώνα κόντρα στον Αθηναϊκό. Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Α. Παππάς από τον Σύνδεσμο Αθηνών (ρέφερι Β Εθνικής). Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Σωτήρχος, Λιαπάκης, Βασιλείου, Ν. Χαραλαμπάκης, Ρόκκας, Μίχος, Μαρκορά, Μανίκας, Σπυρόπουλος, Αναστασάκος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Κατσίκης, Σερέπας, Μπρης, Πουλάκος, Γκαστίν,Τσαγκαράκης, Μπελεγρίνης, Γκαράνης, Μιγκέλ (υπό δοκιμήν), Αποστολάκης (υπό δοκιμήν) ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σουλογάνης, Γκουστάβο, Καλαγκάνης, Ρεπερνέ, Κολοτούρος, Καγκιούζης, Φούφουλας, Ντα Σίλβα, Φότι, Θάνος, Βερβάλ. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Κακλαμάνος, Τζαβέλλας, Βιτουλαδίτης, Λεπτάκης, Μάμαλος, Παντελής, Να σημειωθεί ότι οι φιλικές συναντήσεις μεταξύ του ΑΟΚ και του Θρασύβουλου έχουν καθιερωθεί, αφού στα τρία τελευταία χρόνια οι δύο ομάδες αναμετρώνται κάθε καλοκαίρι, στα πλαίσια της προετοιμασία τους, Συγκεκριμένα: Τετάρτη 27/7/2005 (στη Νάουσα): ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 2-1 Σάββατο 22/7/2006 (στη Νάουσα): ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 2-0 Τρίτη 14/8/2007 (στην Αθήνα): ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-1 Αύριο Τετάρτη οι παίκτες του ΑΟ Κέρκυρα θα έχουν ρεπό, λόγω του εορτασμού της Παναγίας, ενώ την Πέμπτη οι «κυανέρυθροι» θα αντιμετωπίσουν τον Αθηναϊκό και το Σάββατο τον Αστέρα Τρίπολης.