© Ó.Êáôáðüäçò

Ντροπιαστική ήττα και αποκλεισμός (ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0)

Σάββατο, 08/09/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ξεκίνημα με το… αριστερό έκανε ο ΑΟ Κέρκυρα στις επίσημες υποχρεώσεις του για τη νέα σαιζόν. Οι «Φαίακες» γνώρισαν σήμερα την ήττα από τον Εθνικό Κατερίνης, με σκορ 1-0, και αποκλείστηκαν πολύ νωρίς από τον θεσμό.
Το αποτέλεσμα αυτό ήταν ντροπιαστικό για τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι έχασαν από μια ομάδα κατώτερης Κατηγορίας κι έγιναν θύματα έκπληξης. Μπορεί ο ΑΟΚ να ήταν καλύτερος της αντιπάλου του, όμως σε τέτοιου είδους παιχνίδια, που είναι «νοκ-άουτ», μετράει το αποτέλεσμα και όχι η απόδοση. Και το σημερινό αποτέλεσμα στην Κατερίνη, πίκρανε και πλήγωσε τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας…

Σήμερα στην Κατερίνη επιβεβαιώθηκε για μία ακόμη φορά ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Η μία ομάδα είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες, όμως η άλλη ήταν αυτή που σκόραρε και τελικά κέρδισε.
Ο ΑΟ Κέρκυρα ήταν σαφώς ανώτερος του Εθνικού Κατερίνης. Στο (ανούσιο ποιοτικά) πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αλλά το δοκάρι των γηπεδούχων σταμάτησε τη μπάλα, ενώ στην επανάληψη το έργο είχε μόνον έναν πρωταγωνιστή, τους «Φαίακες», οι οποίοι απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες, όμως τόσο η αστοχία των επιθετικών, όσο και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, στέρησαν στους Κερκυραίους την επίτευξη κάποιου τέρματος.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82ο λεπτό (στη μοναδική φάση που δημιούργησε η ομάδα της Κατερίνης στο δεύτερο ημίχρονο) επιτεύχθηκε το γκολ, το οποίο έκρινε και το αποτέλεσμα.
Το τέρμα αυτό σημειώθηκε σε τέτοια χρονική στιγμή, όπου ο ΑΟ Κέρκυρα δεν είχε και πολλά περιθώρια για να αντιδράσει, αφού δημιουργήθηκε άγχος στην ομάδα, ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έπαιξαν έξυπνα για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, κάνοντας πολλά φάουλ και καθυστερήσεις, ώστε να «ψαλιδίσουν» τον χρόνο. Ακόμα και ο Χιώτης προωθήθηκε στις καθυστερήσεις του ματς, αλλά ούτε κι αυτουνού έκανε το χατίρι η μπάλα…

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους μεν Κατερινιώτες να πανηγυρίζουν (και δικαιολογημένα) για τη μεγάλη τους επιτυχία και τους δε Κερκυραίους να αποχωρούν σκυθρωποί από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΑΟ Κέρκυρα έχει κάποια ελαφρυντικά, αφού του έλειπαν αρκετοί παίκτες (οι Φλαβίνιο, Σουλογάνης, Πελαγίας και Βαρτζιώτης ήταν τραυματίες, ο Καρποντίνης ήταν τιμωρημένος και ο Τζαβέλλας βρισκόταν με την Εθνική Ελπίδων στο Αζερμπαϊτζάν), ενώ η ομάδα προέρχονταν από αγωνιστική απραξία 20 ημερών (το τελευταίο φιλικό παιχνίδι ήταν στις 18 Αυγούστου, στην Τρίπολη).
Από εκεί και πέρα, όμως, το στήσιμο της ομάδας από τον Μπάμπη Τεννέ δεν ήταν και ό,τι το καλύτερο. Και ο προπονητής του ΑΟΚ φέρει ευθύνη για το γεγονός ότι η ομάδα έχει ολιγοάριθμο ρόστερ (μόλις μετά βίας συμπληρώθηκε αποστολή) και για το ότι δεν υπάρχουν αρκετές καλές εναλλακτικές λύσεις.

Ο Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-3-2-1. Στο τέρμα ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί ο Ρεπερνέ με τον Κολοτούρο, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο και αριστερά ο Καλαγκάνης, στη μεσαία γραμμή ο Φούφουλας με τον Καγκιούζη και λίγο πιο μπροστά ο Ντα Σίλβα, αριστερό εξτρέμ ο Βερβάλ, δεξί εξτρέμ ο Θάνος και στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος.
Με τις αλλαγές που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, το σχήμα μετατρέπονταν σε 4-3-3.

ΦΑΣΕΙΣ:
Στο 39ο λεπτό ο Τριανταφύλλου σούταρε συρτά και ο Χιώτης μπλόκαρε στη γωνία του.
Στο 46ο ο Φότι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως την τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Συμπεθέρη.
Στο 59ο ο Φότι έκανε κεφαλιά-ψαράκι και ο Κακλαμάνος από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 61ο λεπτό ο γκολκίπερ Λαζαρίδης αποσόβησε διπλή ευκαιρία της κερκυραϊκής ομάδας: ο Φούφουλας επιχείρησε μακρινό σουτ, το τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε, ο Κακλαμάνος πήρε το «ριμπάουντ» και σούταρε από κοντά, όμως και πάλι ο πορτιέρο του Εθνικού Κατερίνης απέκρουσε.
Στο 93ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΑΟΚ, ο Χιώτης, που προωθήθηκε στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Εθνικός Κατερίνης - ΑΟ Κέρκυρα 1-0
ΓΗΠΕΔΟ: Πρώτο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 80

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Καλαγκάνης, Θάνος, Βερβάλ, Τριανταφύλλου, Κακλαμάνος, Τσιμόπουλος, Συμπεθέρης, Σαμανίδης, Ευσταθιάδης, Μπαγκέας, Λαζαρίδης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 82ο λεπτό ο Παπαβασιλείου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος των παικτών της κερκυραϊκής ομάδας και κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Χιώτη (1-0).

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 28ο λεπτό ο Καγκιούζης έκανε δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λαζαρίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Γιώργος Καμπερίδης): Λαζαρίδης, Συμπεθέρης, Παπαβασιλείου, Μπαγκέας, Τριανταφύλλου, Στύλος, Γεωργίου (67ο Σαμανίδης), Ποτουρίδης (58ο Τσιμόπουλος), Ευσταθιάδης (83ο Νάκας), Παππάς, Δημητρίου

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Χιώτης, Ρεπερνέ, Κολοτούρος, Γκουστάβο, Καλαγκάνης (46ο Φότι), Φούφουλας (86ο Χάλαρης), Καγκιούζης, Ντα Σίλβα, Βερβάλ, Θάνος (46ο Χανιώτης), Κακλαμάνος. (Στον πάγκο έμειναν οι: Βούρας, Βιτουλαδίτης, Λεπτάκης, Παντελής).