© Σ.Καταπόδης

Μοιρασμένο ματς, δίκαιη ισοπαλία (ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΣ 1-1)

Παρασκευή, 14/09/2007
(Περιγραφή - Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Χωρίς νικητή τελείωσε και το δεύτερο φετινό φιλικό παιχνίδι μεταξύ του ΑΟ Κέρκυρα και του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, σε αγώνα που έγινε σήμερα στο Δημοτικό γήπεδο Καστελλάνων Μέσης του Δήμου Αχιλλείων. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στις 4 Αυγούστου, στο Πανηπειρωτικό Στάδιο (το αποτέλεσμα ήταν 0-0).

Τα δύο γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα σήμερα, ήρθαν από τα... αποδυτήρια! Μόλις στο 2ο λεπτό ο Χανιώτης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην κερκυραϊκή ομάδα, όμως ενάμισι λεπτό αργότερα ο Κοντογουλίδης ισοφάρισε με όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και μάλλον δεν ικανοποίησε τους περίπου 200 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες έδειξαν να μην είναι έτοιμες ενόψει Πρωταθλήματος. Βέβαια, στους φιλικούς αγώνες δεν μπορείς να περιμένεις να δεις υψηλού επιπέδου θέαμα, ούτε μπορείς να βγάλεις και ασφαλή συμπεράσματα, αφού γίνονται πολλές αλλαγές και οι προπονητές δοκιμάζουν διάφορα σχήματα, ενώ οι ποδοσφαιριστές φοβούνται να βάλουν το πόδι στη… φωτιά, μήπως και τραυματιστούν ενόψει Πρωταθλήματος.

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την υπεροχή και κάποιες καλές στιγμές. Στην αρχή της επανάληψης ο ΠΑΣ ισορρόπησε, ενώ στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα οι Ηπειρώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως σε τρεις περιπτώσεις ο Διονύσης Χιώτης πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις, στερώντας από τον «Άγιαξ της Ηπείρου» ένα δεύτερο γκολ.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν πολλές απουσίες, αφού έλειπαν οι τραυματίες Σουλογάνης, Πελαγίας, Κολοτούρος, Φλαβίνιο, Βαρτζιώτης και ο διεθνής Τζαβέλλας. Έτσι, ο Τεννές δεν έκανε πολλές αλλαγές και ορισμένοι παίκτες (Χιώτης, Γκουστάβο, Καλαγκάνης, Ρεπερνέ και Φούφουλας) έβγαλαν ολόκληρο το ενενηντάλεπτο. Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Χατζάρας έκανε αλλαγή όλους τους παίκτες του. Σημειώνεται, φυσικά, ότι ο ΠΑΣ διαθέτει δύο ισάξιες εντεκάδες…

Ο προπονητής της κερκυραϊκής ομάδας χρησιμοποίησε (ως αλλαγή) τους δύο ξένους που εντάχθηκαν τελευταία στον ΑΟΚ, δηλαδή τον Λάγκρο από την Αργεντινή και τον Κιγκάμπου από την Αγκόλα, με τους δύο παίκτες, όμως, να μην δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο στο ελάχιστο χρονικό διάστημα που έπαιξαν. Ίσως και να μην πρόλαβαν…

Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το ματς με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Χιώτης, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Καλαγκάνης, κεντρικοί αμυντικοί ο Ρεπερνέ με τον Χάλαρη, στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καγκιούζης, Φούφουλας και λίγο πιο μπροστά (ως επιθετικό χαφ) ο Φότι, δεξί εξτρέμ ο Θάνος, αριστερό εξτρέμ ο Βερβάλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Χανιώτης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κομίνης από τον Σύνδεσμο Θεσπρωτίας, ο οποίος έδειξε δύο κίτρινες κάρτες για αντιαθλητικό παίξιμο: στο 29ο λεπτό στον Κοντογουλίδη και στο 44ο στον Χανιώτη.
Πρώτος βοηθός του Κομίνη ήταν ο Θοδωρής Λέζος και δεύτερος ο Κώστας Λάσκαρης, και οι δύο από τον Σύνδεσμο Κέρκυρας. Να σημειωθεί ότι στο 30ό λεπτό, ύστερα από υπόδειξη του Λάσκαρη ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχε ο Φότι με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καλαγκάνη από αριστερά.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 10ο λεπτό όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Καγκιούζη και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 20ό η μπάλα έφυγε λίγο άουτ σε σουτ του Καγκιούζη.
Στο 40ό ο Γκουστάβο σέντραρε από δεξιά, όμως ο Φότι από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
Στο 43ο ο Γκουστάβο μπήκε από δεξιά στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση απέναντι από το τέρμα, αλλά στο πλασέ που έκανε μπλόκαρε ο Σιντιμπέ.
Στο 48ο λεπτό ο Κακλαμάνος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σιντιμπέ, αλλά στο πλασέ που έκανε απέκρουσε ο Αφρικανός τερματοφύλακας.
Στο 52ο χάθηκε διπλή ευκαιρία για την κερκυραϊκή ομάδα: ο Ντα Σίλβα σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Σιντιμπέ απέκρουσε ασθενως, ο Χανιώτης που πήρε το «ριμπάουντ» πλάσαρε από κοντά και υπό πίεση, και μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΠΑΣ.
Στο 65ο ο Κοντογουλίδης έκανε κεφαλιά και ο Χιώτης απέκρουσε με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 70ό λεπτό ο Κοντογουλίδης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Χιώτη, αλλά στο πλασέ που έκανε απέκρουσε σωτήρια ο γκολκίπερ του ΑΟ Κέρκυρα.
Τέλος, στο 80ό ο Ζουρούδης μπήκε από δεξιά, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Χιώτη, όμως και πάλι ο πορτιέρο των «Φαιάκων» είπε… «όχι», αποκρούοντας και στη συνέχεια μπλοκάροντας τη μπάλα σε διπλή προσπάθεια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Χιώτης, Γκουστάβο, Καλαγκάνης, Ρεπερνέ, Χάλαρης (31ο Ντα Σίλβα), Καγκιούζης (67ο Καρποντίνης), Φούφουλας, Θάνος (67ο Παντελής – 82ο Μάμαλος), Βερβάλ (46ο Κακλαμάνος), Χανιώτης (67ο Λάγκρο - 78ο Κιγκάμπου), Φότι (67ο Βιτουλαδίτης). (Δεν έπαιξε ο Βούρας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Χατζάρας): Σιντιμπέ (59ο Ζαφειρόπουλος), Ζαπρόπουλος (82ο Άντιτς), Κούσας (84ο Μιχαήλ), Σαμαράς (79ο Ντάσιος), Δρούγας (72ο Κατερίνης), Σαρμιέντο (46ο Αντάντο), Γεωργιάδης (82ο Λάππας), Μπέι (46ο Σιλά), Κασναφέρης (46ο Μιχαλόπουλος), Σολάκης (46ο Ζουρούδης), Κοντογουλίδης (81ο Καπουράνης). (Δεν έπαιξαν οι Τζάνης και Παπαδόπουλος).