Αρχική σελίδα » ΑΟΚ – ΠΕΡΙΚΟΣ 2-1: Η συνέντευξη Τύπου των ποδοσφαιριστών

ΑΟΚ – ΠΕΡΙΚΟΣ 2-1: Η συνέντευξη Τύπου των ποδοσφαιριστών

Κέρκυρα - Πιερικός 2-1
Β' Εθνική 2008-2009/9η αγ. 09/11/2008

Στη συνέντευξη Τύπου έκαναν δηλώσεις ένας παίκτης από κάθε ομάδα:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ:

«Ξέραμε εκ των προτέρων ότι θα ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα, όπως είναι ο Πιερικός. Ξέραμε επίσης ότι παίζαμε και με την πλάτη στον τοίχο. Για ακόμη ένα παιχνίδι ξεκινήσαμε νωθρά και δεν μπήκαμε δυνατά. Θα πρέπει να το διορθώσουμε αυτό στη συνέχεια. Παρόλα αυτά, είχαμε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι, μετά από μια αρκετά καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πιέσαμε αρκετά τα καρέ του Πιερικού. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους όσους βοήθησαν την ομάδα: στους συμπαίκτες μου, στον προπονητή και στον κόσμο. Όσο για τα παράπονα του Πιερικού, θέλω να πω ότι ίσως να είναι δικαιολογημένα, από την άποψη ότι για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι βρέθηκε μπροστά με 0-1, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό. Όταν κάνεις πρωταθλητισμό στη Β’ Εθνική, όπως η Κέρκυρα, θα πρέπει να εκμεταλλεύεσαι την έδρα σου και να έχεις το απόλυτο εκεί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και έξω δεν πρέπει να παίρνεις κάτι. Η Κέρκυρα είναι Κέρκυρα και θα πρέπει και στα εντός και στα εκτός να κάνει υψηλή συγκομιδή βαθμών. Συνήθως στην έδρα μας δεν ξεκινάμε καλά. Σήμερα δεχθήκαμε ένα γκολ ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ και φυσικό ήταν να πιεστούμε, να έχουμε άγχος και να παίζουμε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ευτυχώς καταφέραμε και το νικήσαμε και αυτό, και κερδίσαμε το παιχνίδι. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πιερικό, που όπως προανέφερα είναι μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα»

ΣΤΡΑΤΟΣ ΓΚΑΡΟΖΗΣ:
«Δεν θα ήθελα να πω πολλά λόγια για το παιχνίδι. Ο κόσμος βλέπει. Καταφέραμε και προηγηθήκαμε αρκετά νωρίς και είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο προσέξαμε να κλείσουμε τους χώρους και να προσπαθήσουμε με κάποια αντεπίθεση να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ. Θα μπορούσαμε να το είχαμε καταφέρει, αν αυτοί οι ανεκδιήγητοι επόπτες δεν έκαναν πολλά εσκεμμένα λάθη, που δεν μας επέτρεψαν να πετύχουμε δεύτερο γκολ. Από εκεί και πέρα, η Κέρκυρα ισοφάρισε. Το δεύτερο γκολ της Κέρκυρας προήλθε από ανύπαρκτο φάουλ. Ο διαιτητής είχε βάλει τη σφυρίχτρα στο στόμα και είχε κάνει την κίνηση για το φάουλ, πριν ακόμα πέσει ο παίκτης της Κέρκυρας. Ο παίκτης μας δεν ακούμπησε τον αντίπαλο παίκτη. Με την εκτέλεση του φάουλ, έγινε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακά μας. Η τηλεόραση θα τα δείξει αυτά καθαρά. Η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Δεν μπορώ να πω ότι η Κέρκυρα δεν έπαιξε καλά και ότι δεν μας πίεσε σε κάποιο σημείο, αλλά αν ο επόπτης είχε αφήσει τον Φρέντερικς και δεν τον έκοβε με οφσάιντ, τότε θα μπορούσε να είχε γίνει το 0-2 και να είχε τελειώσει το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, θέλω να ευχηθώ στην ομάδα της Κέρκυρας καλή συνέχεια».