Αρχική σελίδα » Φινάλε με ήττα (5-3) στην Τρίπολη οι Νέοι Κ20

Φινάλε με ήττα (5-3) στην Τρίπολη οι Νέοι Κ20

Τρίτη, 30/04/2013
Παρότι η ομάδα Νέων Κ20 του ΑΟ Κέρκυρα βρέθηκε δύο φορές να προηγείται στο σκορ, δεν κατάφερε εν τέλει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην Τρίπολη από την αντίστοιχη του Αστέρα, χάνοντας με 5-3.

Το συγκρότημα του Γιάννη Χονδρογιάννη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, τον οποίο αιφνιδίασε και τον έβαλε με την… πλάτη στον τοίχο. Ωστόσο, ενδεχομένως οι παίκτες των «Φαιάκων» να πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει στο υπέρ τους 0-2 και 2-3. Έτσι, ό,τι καλό «έχτισαν» στο ματς, γκρεμίστηκε στην εκπνοή των δύο ημιχρόνων, όπου επέδειξαν αδράνεια, με συνέπεια να πάει… στράφι η σπουδαία προσπάθειά τους.

Ο αγώνας διεξήχθη το πρωί του Σαββάτου (27/4), στο βοηθητικό γήπεδο της ΠΑΕ Αστέρας Τρίπολης. Επρόκειτο για παιχνίδι της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Υποδομών Κ20 της Super League.

Ο ΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Γιώργο Γαρδικιώτη, ενώ στο 34’ ο Σίμος Φωτεινός διπλασίασε τα τέρματα της κερκυραϊκής ομάδας. Στο 44’ο Τσόφλιος μείωσε σε 1-2 για τον Αστέρα και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Β. Γκίτζιας ισοφάρισε σε 2-2.

Στην επανάληψη, ο ΑΟ Κέρκυρας απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, και συγκεκριμένα στο 55’ με γκολ του Γρηγόρη Χανδρινού, ο οποίος έκανε το 2-3. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οι «Φαίακες» θα έφταναν στην κατάκτηση ενός καλού αποτελέσματος, ήρθε στο τέλος το… black-out! Με δύο τέρματα σε ένα τρίλεπτο (80’ και 83’) από τον Δήμα, που είχε μπει ως αλλαγή στον αγώνα, η ομάδα της Τρίπολης βρέθηκε να προηγείται για πρώτη φορά, με 4-3, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο Βαλκάνος «έγραψε» το τελικό 5-3.

Έτσι, ο ΑΟ Κέρκυρα ολοκλήρωσε με ήττα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα Υποδομών Κ20 της Super League και με 21 βαθμούς τερμάτισε στη 14η θέση της τελικής κατάταξης, πάνω από τους ΟΦΗ και Λεβαδειακό, αφού την τελευταία αγωνιστική προσπέρασε την κερκυραϊκή ομάδα ο Πλατανιάς Χανίων, ο οποίος κέρδισε με 1-0 τον Πανθρακικό.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Νίκος Ρατσιάτος, βοηθοί του οποίου ήταν οι Χαρίλαος Νενεκούμης και Ανδρέας Καραγεώργος (ΕΠΣ Αργολίδας). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν, από πλευράς Αρκάδων ο Κυριακόπουλος (στο 30) και από πλευράς Κερκυραίων ο Λάμπουρας (στο 12’).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΝΕΟΙ Κ20 ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Κοντοπίδης, Σβίγγος, Κυριακόπουλος, Β. Γκίτζιας, Στρέμπας, Σ. Νικολίτσας, Τσόφλιος, Καρυδόπουλος, Γκαϊδατζής, Βαλκάνος, Α. Τσιώλης. (Αγωνίστηκαν και οι: Αναστασόπουλος, Τόγρου, Δήμας).
ΝΕΟΙ Κ20 ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Ντάικος, Φωτεινός, Λάμπουρας, Γεωργακόπουλος, Μεντής, Γραμμένος, Γαρδικιώτης, Γρηγοράκης, Χανδρινός, Κούδας, Κροκίδης. (Έπαιξαν και οι: Μπαμιόγλου, Σγούρος, Μποζίκης).